Stanovení tržní ceny nemovitosti

Pokud chce majitel nemovitosti v dnešní době stanovit prodejní cenu, začne své hledání většinou na internetu. Tato metoda srovnání je určitě správná, ale je potřeba pečlivě posuzovat, jak dlouho se nabídky na internetu nachází, zda jsou v podobném stavu, jaká je dispozice, podlaží a výhled z nemovitosti. I tak nedokážeme s přesností určit prodejní cenu, protože i v nabídce se nachází nemovitosti s nereálnou cenovou nabídkou. Jak tedy určit akceptovatelnou prodejní cenu?

Prodávající se snaží vždy prodat za co nejvyšší možnou cenu a kupující koupit za co nejméně. Jak najít kompromis mezi tak rozdílnými cíly? Nejlepší možná varianta je obrátit se na odborníky jako je například realitní kancelář nebo odhadce nemovitosti. V prvním případě můžete oslovit realitní kancelář. Velkou výhodou při volbě realitní kanceláře je, že Vám odhad zpracuje zdarma. Důležité ale je, aby makléř, který odhad dělá, rozumněl místnímu trhu a měl za sebou několik prodejů v dané lokalitě.

 

Proč je tak důležité, aby byl makléř na místním trhu znalý? Jen realitní makléř, který prodal v poslední době v dané lokalitě podobnou dispozici bytu, může byt porovnat s Vaší nemovitostí.  Realitní makléř trh zanalyzuje, porovná aktuální nabídky na internetu, obvolá ostatní nabídky a dotáže se na reakci poptávky a zohlední dobu, po jakou se nemovitosti nabízí. Dále s Vámi prokonzultuje, za jakou dobu potřebujete transakci zrealizovat. Podle této skutečnosti nastaví cenové pásmo, tj. cenu, za kterou se nemovitost začne nabízet a cenu, pod kterou by se nemělo jít a nastaví marketing (inzerce, letáky, plachty). V případě, že neseženete kvalifikovaného makléře, doporučuji Vám zadat znalecký posudek odhadci. Ten určí různými metodami tržní cenu nemovitosti. Zde je ovšem potřeba počítat s poplatkem za ocenění, který se v současnosti pohybuje okolo 3.000,- Kč u bytu, u domů můžou být částky za odhad i vyšší. 

Tak či tak odhad trhem akceptovatelné ceny bytu vám pomůže ušetřit spoustu času, peněz a nepříjemné poznámky zájemců na prohlídce.

Objednejte si zpracování odhadu Vaší nemovitosti ZDARMA.