Za poslední rok klesly úrokové sazby u hypoték na minimum a fakt, že v současnosti dostanou hypotéku téměř všichni, dokonce i ti, kterým by ji banka ještě před několika lety zamítla. Díky tomu tedy narostl počet poskytnutých hypoték a vzhledem k riziku, které hrozí dle odborníků při tomto velkém množství, nastanou i určité změny.

První změna nastala již od října 2016 a to v limitu pro poskytování hypotéky.  Od října už budou banky poskytovat úvěry pouze do výše 95% zajištěné nemovitosti. Další změna v limitu pak nastane v dubnu 2017, to už banky poskytnou pouze 90%.

Další změnou bude i to, že již banky nebudou poskytovat úvěry bez dokazování příjmů a to již od 1. 12. 2016. Některé banky toto zavedly již před prázdninami. Důvodem je opět riziko platební neschopnosti klienta a nařízení ČNB. Banky budou u svých klientů požadovat důvěryhodný doklad o jeho příjmu. Klient musí mít dlouhodobý a stabilní příjem, kterým je schopen úvěr pravidelně splácet.

Banky také nabízí možnost fixace úrokové sazby až na 10 let. A to především proto, že má také dojít ke změně v předčasném splacení úvěru.

Od 1. 12. 2016 může klient předčasně splatit hypotéku kdykoliv, ale za poplatek a pouze u uvěrových smluv sepsaných po 1. 12. 2016. Tento poplatek je např. v případě prodeje předmětu úvěru za předpokladu, že od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly min. 2 roky, pak je tento poplatek ve výši 1% ze splácené částky, maximálně však tento poplatek může být 50 000 Kč.

Úvěrové smlouvy podepsané před 1. 12. 2016 mohou být za výše uvedených podmínek předčasně splaceny až po prvním fixačním období následujícím po 1. 12. 2016.

Ptáte se, zda tedy s úvěrem ještě počkat nebo si je raději vzít už teď za ještě stávajících podmínek? Změny v hypotékách jsou velké a je jen na každém, čemu dává přednost a který bod je pro něj důležitější.

Počkám si a budu mít:

Nebudu čekat a čeká mě:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *