Nejlevněji koupíte rodinný dům u slovenských hranic
O jaké bydlení mají Češi největší zájem? Jak se budou vyvíjet ceny nájmů a starších bytů? A kde koupit nejvýhodnější rodinný dům?
Nárůst cen energií se propisuje i na změně priorit. Češi jednoznačně dávají při koupi domů přednost energeticky úsporným objektům. Především tomu tak je u rodinných domů. „Máme řadu příkladů, kdy klienti odstoupili od koupě, protože po sečtení měsíční splátky hypotéky a dražších energií si uvědomili, že buď si to nemohou vůbec dovolit, nebo jim to už ekonomicky nedává smysl,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří CENTURY 21 Tomáš Jelínek v dalším díle podcastu Realitní Club.
A zatímco energie mění kupní náladu a posunují zájem Čechů směrem k „zelenějším“ nemovitostem, rozhodně se jejich zdražení neprojevuje na změně trendu, kdy by kvůli úspoře dávali přednost buď menším bytům nebo se kvůli tomu stěhovali z paneláků.
Zvýšený zájem o nájemní bydlení je podle Jelínka dán dvěma faktory. Přílivem uprchlíků z Ukrajiny a dražšími a nedostupnějšími hypotékami. Vyšší úrokové sazby se spolu se zpřísněnými podmínkami pro jejich poskytování ze strany ČNB, kdy na úvěr nyní dosáhne mnohem méně lidí, způsobily, že lidé odkládají nákup vlastního bydlení.
Zvýšená poptávka po nájmech se také propisuje na jejich ceně. „V meziročním srovnání pozorujeme u cen v Praze až o 24procentní meziroční růst, ve zbytku země pak o 11procetní,“ říká Tomáš Jelínek, ředitel sítě realitních kanceláří CENTURY 21. Nájmy lze podle něj ale stále považovat za levné.
Mají se vůbec lidé v Praze kam stěhovat? „Vrátila se předcovidová doba. Nájmy jsou opět rychloobrátkové zboží. Byt svého nájemce najde i za týden,“ říká Jelínek.
Začnou Češi utíkat do regionů?
Existují ale i lokality, kde měsíční pronájem nerostl vůbec. Podle dat realitní kanceláře CENTURY 21 jde například o Chomutovsko nebo Karlovarsko. Že by ale Češi kvůli tomu utíkali z dražších měst do levnějších regionů, Jelínek nepředpokládá. „Češi jsou v tomto ohledu konzervativní, dávají jednoduše přednost městům s dobrou vybaveností,“ míní.
Pražský trh ovlivňují developeři
Nabídkové ceny starších bytů v Praze poklesly mezi 10 až 15 procenty v závislosti na lokalitě. Atraktivní nemovitosti, ať už byt nebo dům, u nichž se cena za metr čtvereční může vyšplhat až ke 160 tisícům, se prodávají stále. „Prahu vždy bude významně determinovat developerský trh. V době, kdy se metr čtvereční v novostavbě nabízí za 160 tisíc nemůžete očekávat, že u secondhandu to bude o 130 tisíc méně. Second je a vždy bude levnější v jednotkách až desítkách procent,“ vysvětluje Jelínek.
Například na Děčínsku, Ústecku nebo Znojemsku získaly byty na ceně, i když jejich ceny rostou jen minimálně. „Oproti tomu, ale v těchto regionech klesají ceny rodinných domů, protože jich tam je dostatek a vyžadují rekonstrukci,“ dodává Jelínek s tím, že tam mnohdy rodinný dům může vyjít „levněji“ než starší byt.
Nejvýrazněji poklesly ceny rodinných domů na východě Česka na hranicích se Slovenskem, a to až o 20 procent.
Zdroj: www.newstream.cz/na základě podcastu:
https://audioboom.com/posts/8236640-nejlevneji-koupite-rodinny-dum-u-slovenskych-hranic-rika-sef-realitky-century-21