Levnější nemovitosti se letos neočekávají

Pandemie koronaviru negativně zasáhla do několika odvětví. Některé firmy musely propouštět své zaměstnance, některé pozastavily výrobu, jiné zase bojovaly s touto situací a přizpůsobily svou produkci aktuální situaci šitím roušek, výrobě desinfekcí či štítů. A jak je na tom realitní trh?

V oblasti realit to zatím vypadá, že dopady koronavirové krize jsou minimální. Lidé mají stále zájem o stěhování do vlastního bydlení i o hypotéky, tudíž se ani nepočítá s tím, že by mělo během roku dojít ke snižování cen nemovitostí. Přesto, ale některé faktory zlevnění nemovitostí přejí – např. zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Na druhou stranu poptávka po nemovitostech převyšuje jejich nabídku. Prodávající sami vyčkávají, jak se situace po pandemii vyvine a kdy bude pro ně nejvýhodnější nemovitost pustit na trh.

Zájem neklesl ani o hypotéky. V dubnu byly poskytnuty hypotéky ve výši 17,85 miliardy Kč, což je sice méně než v březnu, nicméně se jedná o historicky nejvyšší objem hypoték v měsíci dubnu. Poklesl ale zájem o stavební spoření a očekává se, že by mohl poklesnout až o 15 – 20%.

Bydlení je však stále méně dostupné, např. v Praze vzrostly ceny nemovitostí během března a května o 3,7 % a celkově v ČR za poslední 3 roky stouply ceny nemovitostí průměrně o 40%.

Zdroj: https://bit.ly/3dhYfI0

Komentáře