Mohlo by se zdát, že úschova kupní smlouvy se provádí jen kvůli bezpečnosti pro prodávajícího – omyl. Cílem úschovy kupní ceny je bezpečnost při převodu nemovitosti, jak pro prodávajícího, který má jistotu, že kupující peníze opravdu má a že nedojde k převodu nemovitosti, aniž by pak vůbec prodávající peníze za nemovitost obdržel. Pro kupujícího je to pak jistota v tom, že nedá peníze někomu, kdo by pak převod nemovitosti nedokončil a tím by přišel jak o peníze, tak i o nemovitost.

Kupní cena je tedy v úschově ihned po podpisu kupní smlouvy do doby, než je nemovitost převedena na katastru nemovitostí. Následně je kupní cena vyplacena prodávajícímu (není-li v kupní smlouvě uvedeno jinak). Do úschovy se ve většině případů dávají také smlouvy, aby během převodu nemovitosti nemohly být zneužity.

Úschovu kupní smlouvy ale standardně nevyužívají všichni. Hlavními důvody jsou čas a náklady. Úschova se musí řešit Smlouvou o úschově, která se sepisuje na základě Kupní smlouvy nebo  Smlouvy o smlouvě budoucí. Peníze pak leží v úschově nějakou dobu, většinou po dobu cca 20 pracovních dní než katastr nemovitost přepíše. Samozřejmě Smlouva o úschově taky něco stojí, tedy je to náklad navíc.

K úschově peněz je možné využít hned několik možností:

Zdroj: https://bit.ly/31GlxS7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *